יום ראשון, 26 בפברואר 2017

החדשות הטובות של ישראל 26 בפברואר 17.החדשות הטובות של ישראל 26 בפברואר 17.

בין כותרות השבוע של החדשות הטובות של ישראל:

  טיפול ה"וונדר" הישראלי יכול לרפא סרטן בלוטת התריס.
  רופאה ישראלית החזירה לשישה עשר ילדים פלסטינים חרשים את שמיעתם.
  בחבר השופטים החדש של בג"צ ערבי נוצרי ואשה דתייה.
  הביקור הראשון אי פעם של ראש ממשלה ישראלי באוסטרליה.
  מצלמה מרחפת תוצרת ישראל המופעלת מהאייפון שלך.
  6,000 בני אדם השתתפו באירוע ההשקעות הגדול של ישראל.
  אפליקציית "אנליטיקס" תוצרת ישראל מותקנת על 98% מהסמארטפונים.
  יריד העליה הגדול אי פעם מתקיים בניו יורק.


הישגי הרפואה של ישראל

טיפול ה”וונדר” מניב תוצאות חיוביות. דיווחתי בעבר ש VB-111 של Vascular Biogenics
(VBL Therapeutics) הישראלית אומץ ע"י הFDA האמריקאי לצורכי טיפול בGBM – סרטן מוח אגרסיבי. לאחרונה הודיע VBL על תוצאות מוצלחות בניסויים של טיפול ה VB-111 גם לטיפול בסרטן בלוטת התריס

שיתוף פעולה לחקר הסרטן. חוקרים מבתי חולים ישראלים ופלסטיניים גילו גורמי סיכון למחלת הB Cell Non-Hodgkin Lymphoma . המחקר שבדק 823 חולים  משני המגזרים לצד קבוצת ביקורת בגודל זהה, גילה גורמי סיכון גנטיים, סביבתיים והתנהגותיים.  

פרס מציל חיים. ארגון רפואת החירום  United Hatzalah, זכה בפרס ירושלים להצטיינות בהצלת חיים. הפרס הוענק כאות הוכרה על עבודתם של 3,200 טכנאי רפואת חירום, פרמדיקים ורופאים המתנדבים בשירות הארגון.   

בקטריות הולכות לישון כדי להתחמק מאנטיביוטיקה. ביופיסיקאים מהאוניברסיטה בעברית בירושלים גילו שבקטריות נכנסות לתרדמת כדי לא להיות מושמדות על ידי אנטיביוטיקה. התנהגות זו גם מסייעת לבקטריות לפתח עמידות בפני אנטיביוטיקה, כך שטיפול ממוקד בבקטריות רדומות יכול לסייע במניעת עמידות של בקטריות.

צינורות הטיפול  - "שובר הקופות" של טבע. טבע מצפה לאישור של הFDA לפיתוח של שבע תרופות חדשניות בשנת 2017. התרופות הן לטיפול בכאבי ראש כרוניים (מיגרנות), תרשת נפוצה, מחלת הנטינגטון ומחלת הtardive dyskinesia (הפרעת תנועה). 

איתור שברים בחוליות. עוד אלגוריטם אבחוני מבית היוצר של Zebra Medical Vision  הישראלית. המערכת של  Zebra Medical Vision תדע לאתר שברי דחיסה על ידי בדיקת תצלומים סרוקים וכמו כן תוכל להתריע על סיכון של שברי אוסטאופרוזיס.

ממצאים חדשים היכולים לסייע באבחון דיסלקציה. חוקרים מהאוניברסיטה העברית גילו שלאנשים הסובלים מדיסלקציה יש זיכרון מרומז קצר יותר מאשר לאנשים שאינם סובלים מדיסלקציה. האנשים ה"דיסלקטיים" התקשו בזיהוי צליל ששמעו זמן קצר לפני כן. הממצאים יכולים לסייע באבחון מוקדם של דיסלקציה.

ניתוח מוח ריפא "טינטון" נדיר. בפעם הראשונה בישראל רופאים בבית החולים סורוקה בבאר שבע ביצעו קטטריזציה של המוח בחולה שסבל מטינטון קשה באוזנו שנגרם כתוצאה ממפרצת במוח שלחצה על תאי אוויר באוזן.

16 ילדי פלסטינים שומעים בפעם הראשונה. ד"ר מיכל קאופמן מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים ערכה ניתוחי שתל שבלול ב16 ילדים פלסטיניים חרשים אילמים. הניתוח מאפשר לילדים לשמוע לראשונה בחייהם. שישה מתוך הניתוחים נערכו במהלך חודש אחד בלבד.

מתקן לניטור כאב אושר באירופה. כתבתי בעבר על מתקן למדידת כאב שפותח ע"י Medasense Biometrics הישראלית. מכשיר ה PMD200 החדשני שאושר לאחרונה ע"י הCE,  יאפשר לרופאים לעקוב אחר רמות הכאב של חולים שאינם מסוגלים לתקשר.


ישראל היא מקבלת ובינלאומית

משדרים למטופלים בגיל השלישי. ארגון יד שרה יספק משדרי מצוקה לכל הקשישים המתגוררים במוסדות סיעודיים בישראל. המשדרים יתריעו ל"יד שרה" 24 שעות ביממה במקרה ואחד הקשישים ייפול או “ינוער” ע”י מישהו.

חבר שופטים מגוון בבג"צ. חבר השופטים החדש של בג"ץ כולל את ג'ורג' קרה, שופט ממוצע ערבי נוצרי שיחליף את השופט סלים ג'ובראן, גם הוא ערבי נוצרי, שפורש בתום כהונה של ארבע עשרה שנים. יעל וילנר הפכה לאישה החרדית הראשונה שנבחרה לכהן   בחבר השופטים של בג"ץ.

מגישת החדשות הדרוזית הראשונה. רדיר כמאל מריח מהכפר הדרוזי דליית אל כרמל עושה היסטוריה והופכת למגישת החדשות הדרוזית הראשונה בישראל. רדיר שהגישה בשנתיים האחרונות את חדשות ערוץ 1 בערבית, תגיש כעט גם את מהדורת החדשות המרכזית בעברית.

יום עם ילדים סורים בבית חולים ישראלי.  ילדים סורים פצועים וקרובי משפחותיהם  חונכו לחשוב שישראל היא רעה כמו שטן. עיסה ערבי מישראל הוא המלווה הקבוע של הילדים הסורים המטופלים בידי רופאים ישראלים בבית החולים זיו בצפת. ”פחדתי מיהודים" אומר ילד סורי "עכשיו אני לא מפחד מהם בכלל.

עיתונאים ערבים משבחים את ישראל. (בערך) עיתונאים מצריים הכותבים עבור ה"אל מסרי", ה"אל יום”, וה"אל אהרם" אומרים שהישגיה של ישראל בתחום הטכנולוגיה והמדע מביישים את כל העולם הערבי.

יהודים וערבים מישראל מלמדים ילדים סורים ביוון.  תנועת הנוער היהודית ה"שומר הצעיר" ותנועת הנוער הערבית "אג'יאל" שולחות מחנכים ויועצים לאי היווני לסבוס כדי ללמד ילדי פליטים סורים שמוחזקים על האי. תנועות הנוער מצטרפות ל IsraAID  ו"נתן אינטרנשיונל" שכבר פועלות בלסבוס למען הפליטים הסורים.

הבנק העולמי וישראל עובדים יחד למען אפריקה. ישראל והבנק העולמי מרחיבות את פעילותן המשותפת באפריקה בתחומי מים, אבטחת מידע וחקלאות. שר הכלכלה הישראלי אלי כהן אומר: “זו היא הזדמנות בשבילנו להפגין את היכולות שלנו ואת החידושים שאנחנו יכולים להציע למדינות מתפתחות”.

ישראל חוזרת ל"כל אפריקה". שר החוץ של טוגו, רוברט דוסאיי הזמין את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ל ביקור רשמי בטוגו באוקטובר. טוגו הממוקמת על החוף המערבי של אפריקה תארח את ועידת אפריקה- ישראל להיי-טק, תקשורת, חקלאות ובטחון אליה צפויים להגיע 20 -25 מנהיגים אפריקאים.

ארה"ב וישראל - “יום חדש". ראש ממשלת ישראל והנשיא האמריקני החדש מתכננים את הקמתן של "קבוצות עבודה" משותפות שיעבדו לחיזוק  שיתוף הפעולה בין המדינות בכל התחומים המרכזיים: ביטחון,מודיעין, אבטחת מידע, טכנולוגיה, כלכלה ואחרים.

התחנה הבאה – סינגפור. וידאו וצילומים מביקורו של ראש ממשלת ישראל בסינגפור ובקהילה היהודית שם.תמליל דבריו של נתניהו בנאומו בפני ראש ממשלת סינגפור לי סיין לונג.

סוף כל סוף אוסטרליה. ביקורו הראשון אי פעם של ראש ממשלה ישראלי מכהן באוסטרליה. נתניהו זכה לקבלת פנים חמה מראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול מהקהילה היהודית באוסטרליה. שני ראשי הממשלה בליווי אלפיים אורחים נוספים ביקרו בבית הכנסת המרכזי בסידני. מתוכננת הפעלה של טיסות ישירות בין שתי המדינות. 


מדע וטכנולוגיה

פרויקט האנרגיה הישראלי הגדול אי פעם. השותפים בפרויקט שדה הגז הטבעי לוויתן הודיעו על כוונתם להשקיע 3.75 טריליון דולרים בפיתוח. הפרויקט המתוכנן לשלוש שנים הוא גם מיזם האנרגיה וגם ההשקעה הכספית הכי גדולה בתולדות ישראל והוא נועד להבטיח את עתידה האנרגטי של המדינה.

העיר העתיקה בירושלים מתקינה Wi – Fi. ירושלים מתקינה אינטרנט אלחוטי חינם בכל ארבעת הרבעים של העיר העתיקה להנאתם שלמיליוני תיירים, סוחרים ותושבים. הפיילוט שפועל באזור שער יפו וברובע הנוצרי יורחב לכל אזור העיר העתיקה שתצטרף לאזורים אחרים בירושלים בהם כבר פועלות רשתות WI FI חינמיות -  המושבה הגרמנית ורחוב בן יהודה. 

הכתובת הייתה על ה...שמשה הקדמית. כתבתי בעבר שה Liquid Crystal Glass של החברה הישראלית developer Gauzy  נבחר לתכנית האאוטובאן אקסלרייטור של מרצדס בנץ. Gauzy  הציגה את האבטיפוס של מקרן המסרים שלה ל1200 איש באירוע תערוכה של האקסלרייטור בשטוטגארט. מאות דיימלרים יאובזרו כעט ב LCG.

עוזרים בייעול תהליכי הנפקת דרכון אמריקאי. המיזם  Insights.US שפועל בישראל מפעיל את פלטפורמת יעוץ ההמונים שלו לייעול תהליך הנפקת הדרכון האמריקאי. ממשלת ארה"ב שכרה את שירותיה של Insights כדי לשאול את האזרחים כיצד אפשר לייעל את התהליך המקוון להנפקת דרכון ולשפר את הנגישות. התקבלו כ1000 הצעות ייעול.

משביחים דגנים באפריקה. הודות למענק של 6.1 מיליון דולר של קרן
Bill & Melinda Gates,  מכון הDonald Danforth Plant Science Center, אחד מהמכונים הגדולים בעולם לחקר צמחים, בחר במיזם הישראלי NRGene  לעסוק בהשבחת זני דגנים שמהווים מוצרי בסיס ביבשת אפריקה כגון ה"דורה".

מצלמת רחף קטנטנה. זה כל כך מגניב – המילה האחרונה בטכנולוגיית המצלמות בסמארטפונים. במחיר 100 דולר,  SELFLY  הישראלית מציאה מצלמת כיס שיודעת להפיק תצלומי אוויר מרהיבים. תוך חמישה ימים בלבד של מימון המונים, SELFLY הגיע ליעד ה125,000 דולר וכעט היא בדרך אל המיליון. 

מצלמה ישראלית בכל סמארטפון? כאשר במאי 2014 כתבתי עלCorephotonics, טכנולוגיית ה"דואל קאמרה" החדשנית של החברה תרם הצליחה לעניין את  ייצרני הסמארטפונים הגדולים. כיום,  גם  Samsung Ventures  וגם Foxconn  (המייצרת את האייפון של Apple),  הן בין משקיעיה שלCorephotonics,  נראה שהתמונה מתבהרת!

כיפת ברזל משתדרגת. הגרסה האחרונה של כיפת ברזל עברה סדרה של מבחנים, כחלק מתהליך שיפור היכולות של המערכת. טיל היירוט "טמיר" יירט בהצלחה מספר רב של טילים ששוגרו בו זמנית מטווחים שונים. 


כלכלה ועסקים

6000 מבקרים בועידת OurCrow .OurCrowd פלטפורמת "מימון ההמונים" המובילה בעולם אירחה במרכז הקונגרסים הבינלאומי בירושלים את אירוע ההשקעות הגדול ביותר בתולדות ישראל. יותר מ6,000 משתתפים מ82 מדינות, כולל סטארטאפים, משקיעים ו200 חברות בינלאומיות.

ישראל משקיעה בטכנולוגיה יותר מאירופה. בישראל שאוכלוסייתה 8.5 מיליון, הושקעו בשנה האחרונה 4.8 טריליון דולר במיזמי טכנולוגיה בזמן שבאירופה, שאוכלוסייתה 700 מיליון הושקעו 13.6 טריליון. כך שההשקעה לנפש בישראל גדולה משמעותית מזו באירופה.

תחרות מיזמים בנגב. תחרות המיזמים SilicoNegev  שנועדה לעודד את פיתוח הנגב, מציע פרס של  עד 500,000 ש"ח למיזם שיזכה במקום הראשון. מארגני התחרות רוצים לעזור ב"מימוש את הרעיונות הנהדרים שנולדים בנגב, ולהביא פטרונות טכנולוגיים חדשניים לכל העולם"

הונדה ו Volvo מקימות מרכז פיתוח בישראל. Honda, Volvo, Hertz  ואיתורן יקימו בתל אביב מרכז פיתוח בתחום התחבורהסטארטאפים וזכיינים ייהנו גם מה"האב" “DRIVE” ומתכנית ה Xcelerator  של Honda.

חמישה סטארטאפים ערביים באקסלרייטור של חיפה. כתבתי בעבר על תכנית ה  LEAP  החיפאית ליזמים ערבים. המיזמים הראשונים של LEAP הם  AgRobic (טיפול בשפכים)
HealthyMize (COPD monitor), Innosphere (ADHD wearable), MindoLife (IoT smart homes)
ו BambooBike (אופני במבוק).

רכבת קלה בין חיפה לנצרת. אושרה התכנית להקמת 43 ק"מ של מסילת רכבת קלה שתחבר בין חיפה לנצרת. העלות המשוערת של הקמת קו הרכבת עם 17 תכנותיו היא 5.9 טריליון ש"ח. השירות צפוי להתחיל לפעול בשנת 2023.

Microsoft משקיע ב Illusive Networks. כתבתי בעבר על מיזם אבטחת המידע הישראלי  Illusive Networks שמתעתעת בהאקרים באמצעות יצירת מלכודות של מידע מסולף. לאחרונה Illusive Networks זכתה למימון אסטרטגי של  Microsoft Ventures לצורכי פיתוח, שיווק והתרחבות בינלאומית.

תהינו ממנדרינות אורי. הודות לתחילתה המוקדמת של עונת הקטיף. הייצוא של מנדרינות "אורי"  צפוי לגדול מ60,000 טון מטרי בשנת 2016 ל100,000 טון השנה. הקטיף הישראלי צפוי לגדול אף יותר עד שנת 2020.

כריכי גורמה ב8 ש"ח. מושיק רוט, השף הישראלי היחיד בעל כוכב המישלין, פותח ברחבי ישראל את רשת כריכי הגורמה EIGHT. כל המנות במחיר 8 ש"ח בלבד. בתפריט כריכים עם  בקר כבוש ,סטייק אווז  וריב איי. מנות נוספות הן סטייק אנטרקוט וחביתת ירק. 

מחזקים את הוראת האנגלית. 300 בוגרים יגיעו לישראל כדי ללמד אנגלית. זה יקרה במסגרת תכנית Teaching Fellows  של "מסע ישראלי" בשיתוף עם משרד החינוך. המשתתפים בתכנית יקבלו שכר תמורת עבודתם כמורים ובנוסף לכך יתנדבו בתכניות להכרת התרבות הישראלית.

איגוד העיתונאים הבריטי משקיע בWochit .Wochit הישראלית מאפשרת ל"חדרי חדשות", "קבוצות עורכים" ועורכי "רשתות חברתיות, לתפוס ולהגביר את תשומת לבם של הצופים באמצעות וידאו. Wochit זכתה לאחרונה להשקעה אסטרטגית מקבוצת PA Group , חברת האם של אגודת העיתונאים של בריטניה ואירלנד.

הצלחה במדידת הצלחה. המיזם הישראלי AppsFlyer מאפשר למפרסמים בסלולר לעקוב אחר מידת ההצלחה (או אי ההצלחה) של הקמפיינים שלהם במדיה השונים (פייסבוק, מייל כו') התוכנה הותקנה ב98% מהסמארטפונים – 2.1 טריליון מכשירים. AppsFlye גייסה לאחרונה 56 מליון דולר והעסק ממריא לאוויר!

סטארטאפ להלבנת כספים? אנשי "כביסי", אפליקציה לאיסוף ומשלוח כביסה שתופסת פופולריות, חששו לאחרונה מפני מחסור במימון. “כביסי" חלקה עם לקוחותיה את "הכביסה המלוכלכת" ויצאה בקמפיין מימון המונים שכבר הספיק לגייס כ150,000 דולר.

תרבות, בידור וספורט

ניצלו חייו של תינוק מנדריל. אנשי הספארי ברמת גן טיפלו בתינוק של קוף מנדריל שהתקשה לשרוד אחרי שיצא לאוויר העולם. הודות למטפליו האנושיים הקוף הקטן התחזק מאוד והושב לאחרונה לזרועות אמו – טינקרבל.  גם בתנאים טבעיים, קופי המנדריל נחשבים למין רגיש.

חופשה בסוכת מציל חמישה כוכבים. סוכת מציל בחוף פרישמן בתל אביב עוברת הסבה למלון יוקרה חמישה כוכבים. הזוכה בתחרות צילום שנערכת בימים אלה יזכה לחופשה בת ארבעה לילות בתל אביב כולל לילה אחד ב"מלון הסוכה" בליווי משרת אישי. לאחר מכן המלון הפרטי יהפוך שוב לסוכת מציל לקראת פתיחתה של עונת הרחצה.

ראפל יורד לתוך מכתש רמון. מכתש רמון הוא אחד מהאתרים המרהיבים ביותר בנגב. צפו בעיתונאי זוכה הפרסים, Dayvee Sutton rappel מגלה את רזיו של המכתש.

קבוצת הכדורגל מהנגב ממשיכה לפרוח. למרות שקבוצת הכדורגל "הפועל באר שבע" הודחה בשלבים המתקדמים של הליגה האירופית היא עדיין מובילה את הטבלה של ליגת העל הישראלית. המועדון נמצא בבעלותה של אלונה ברקת הידועה בתור "נסיכת המדבר",  האישה היחידה בישראל שהיא בעלים של מועדון כדורגל.


מדינה יהודית

חריטות בנות 1800 שנה התגלו בכפר בגליל. בכפר הדרוזי פקיעין בגליל גילו ארכאולוגים שתי כתובות עבריות בנות 1800 שנה החרוטות על שני עמודי אבן. התגלית מחזקת את ההשארה שפקיעין עומדת על מקומה של "בקע" מרכז יהודי גלילי מתקופת התלמוד, שבקרבתו הסתתר רבי שמעון בר יוחאי מפני הרומאים.

400 שנה של יחסים בין ארה"ב לישראל. השגריר יורם אטינגר מספר שהקשרים החברתיים, המשפטיים ומדיניים הבלתי מעורערים בין ישראל וארצות הברית מבוססים על היסטוריה ארוכה של הכרה אמריקאית במנהיגי רוח יהודים, על טקסטים דתיים ועל ערכים יהודיים – נוצריים.

יריד העלייה הגדול אי פעם. “נפש בנפש" עורכת את ה"אירוע העליה"  השנתי שלה.
לאירוע הענק שיערך ב John Jay College במנהטן ב26 בפברואר צפויים להגיע כ 1,500 עולים פוטנציאלים, מה שהופך אותו לאירוע הגדול מסוגו בהיסטוריה. ירידי עליה נוספים יערכו בטורונטו, מונטראול ולוס אנג'לס.  


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה